Boom na metal w ciągu ostatni lach spowodował lawinowy wzrost liczby gitarzystów sięgających po gitary 7 i 8 strunowe. Instrumenty te oferują swojemu właścicielowi zarówno wiele możliwości, jak i szereg wyzwań przy nagrywaniu – szczególnie w niższym zakresie częstotliwości.
Mając to na uwadze poprosiliśmy Andrea „Fagio” Fagiuoliego – włoskiego gitarzystę zespołu Ravenscry – aby udzielił nam kilku praktycznych porad odnośnie nakładania 7 i 8 strunowej gitary na miks podczas nagrywania ich najnowszej płyty – The Attraction Of Opposites.
1. Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć
Jesteś już po wielu godzinach prób. Zgraliście się z zespołem, może nagraliście nawet kilka koncertów aby dopracować najmniejsze szczegóły. Przyszedł najwyższy czas na nagranie waszego hitu!
Jednak zanim naciśniesz wielki czerwony przycisk nagrywania, zastanów się dokładnie co chcesz osiągnąć podczas nagrywania i czy masz odpowiednie umiejętności aby brzmiało to naprawdę dobrze. Może to oznaczać doświadczenie z DAW (Digital audio workstation) lub naukę przystawiania mikrofonów do kolumny gitarowej. W przypadku Ravenscry oznaczało to używanie 7 i 8 strunowej gitary aby osiągnąć intensywną, odizolowaną ścianę dźwięku jakiej oczekiwali.
Używaliśmy gitar 7 i 8 strunowych już przy nagrywaniu naszej pierwszej płyty, One Way Out. Wybór był dosyć spontaniczny podczas rozmyślań o brzmieniu i riffach w projekcie Ravenscry. Idea jaka nam przyświecała to kontrast pomiędzy ścianą dźwięki stworzoną z gitar i głosem naszej wokalistki Giulii. Największą inspiracją podczas tego wyboru, szczególnie odnośnie wyboru gitar 8 strunowych, był zdecydowanie Meshuggah. Andrea “Fagio” Fagiuoli
2. Starannie dobierz swój sprzęt
Z tak wielką ilością sprzętu jaka jest aktualnie na rynku, potrzebowałbyś dwóch żyć aby wszystko przetestować – a nawet wtedy nie miałbyś już czasu czegokolwiek nagrać. Jeżeli chcesz przebijające się gitary 7 strunowej, możesz rozpocząć poszukiwania od sprzętu jaki używają chłopaki z Ravenscry.
Używamy gitar Schecter 7 i 8 strunowych z pickupami Seymour Duncan, używamy strun .58/.11 na 7 strunowej i .74/.10 na 8 strunowej. Jeżeli chodzi o wzmacniacze to wszystko co możesz usłyszeć na albumie pochodzi z Hughes & Kettner Coreblade. Wiedzieliśmy że będziemi mieli doskonałe metalowe brzmienie – tak naprawdę podczas produkcji dźwięk naszych gitar pozostał prawie nietknięty przez producenta, był od razu świetny. Zintegrowane efekty są równie doskonałe.Podczas nagrywania nie mikrofonowaliśmy paczki bezpośrednio, używaliśmy Two Notes Torped Live, świetnego sztucznego obciążenia za pomocą którego sterowaliśmy kolumnami Hughes & Kettner MC 412 SE omikrofonowanymi za pomocą różnych mikrofonów przykładanych w różnych miejscach i pod różnymi kątami. Rezultaty były niesamowite. Główna konfiguracja jaką stosowaliśmy do albumu to MC 412 SE z mikrofonem AKT Perception 820 Tube. Andrea “Fagio” Fagiuoli
Kolejną rzeczą jaka może pomoc Ci znaleźć swoje perfekcyjne brzmienie jest podglądanie osprzętu Twoich idoli. W przypadku Ravenscry inspiracją były gitary 8 strunowe używane przez Meshuggah. Pozwoliło to kapeli na uzyskanie potężnego, agresywnego brzmienia w niskich rejestrach.
3. Ostrożnie z niskimi częstotliwościami
Niskie częstotliwości to obosieczna broń w przypadku korzystania z 7 i 8 strunowców, zarówno podczas nagrywania jak i grania na żywo. Przy źle dobranym EQ Twoja gitara może brzmieć muliście i niewyraźnie, a co gorzsze może zasłaniać inne instrumenty, szczególnie gitarę basową. To coś czego doświadczył Fagio na swojej skórze.
Wielkim błędem jaki zawsze obserwujemy podczas żywych koncertów jest podbijanie niskich częstotliwości na gitarach. 7 i 8 strunowe gitary już posiadają ogromną ilość basu, zostawcie bas basistom z zespołu – to ich robota! Mówiąc szczerze to wycinamy niskie częstotliwości z naszych gitar… Coreblade radzi sobie na tyle dobrze, że brzmienie ma wystarczającego kopa nawet bez nadmiernej ilości dołu. Andrea “Fagio” Fagiuoli
4. Di Box – przyjaciel czy wróg?
Jeżeli posiadasz już wyrobioną opinię na ten temat, zaryzykuj. Są plusy i minusy używania Di Box’a do nagrywania gitar, w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać. W studiu, Ravenscry przepuszczali suchą gitarę przez DiBox, a następnie jeszcze raz wzmacniali za pomocą wzmacniacza. Dało im to pełną kontrolę nad brzmieniem – na każdym etapie! Po wielu eksperymentach zdecydowali się na miks sygnału z DiBoxa i mikrofonowanej paczki, tak jak wspominali wcześniej mówiąc o obciążeniu Two Notes.
Próbowaliśmy naprawdę wielu mikrofonów. Muszę przyznać, że naszym ulubieńcem został wielkomembranowy mikrofon AKT Perception 820 Tube. Posiada doskonałą szczegółowość w każdym zakresie częstotliwości, a to dla nas bardzo ważne – chcemy kontrolować pełne spektrum.Andrea “Fagio” Fagiuoli
Dzięki temu Ravenscry mogli bawić się dźwiękiem oraz dopieszczać brzmienie długo po tym jak zamknęli sesje nagraniowe – to naprawdę sprytne rozwiązanie. Kiedy pracujesz z gitarami 7 i 8 strunowymi, częstotliwości to kluczowa sprawa. Możliwość ich kontroli na dowolnym etapie może nieraz uratować płytę.
5. Prawdziwe wzmacniacze czy cyfrowa symulacja?
Wiele z dzisiejszych kapel metalowych zdecydowało się na cyfrowe modelowanie wzmacniaczy przy nagrywaniu, wydaje się nawet że gitarowa przyszłość jest w pełni cyfrowa. Jednak dalej obserwujemy sporo fanów klasycznych wzmacniaczy, jak zwykle – obie strony posiadają silne argumenty. Jedna rzecz jest pewna, technologia rozwija się jak szalona i praktycznie każda większa kapela używa cyfrowego sprzętu na scenie. Powodem jest dobre brzmienie (zdaniem niektórych oczywiście), niezawodność i waga. Noszenie zestawu full stack na każdy koncert to katorga.
Jest to kolejna decyzja jaką musisz podjąć po przetestowaniu kilku rozwiązań. Ravenscry zdecydowało się na kontynuowanie przygody ze wzmacniaczami lampowymi, zarówno na scenie jak i w studio.
Modelowanie cyfrowe staje się lepsze z każdym dniem. Poziom realności osiągniety aktualnie jest niesamowity, nawet odwzorowanie niskich częstotliwości jakie generują 7 i 8 strunowe gitary. Coreblade używa cyfrowego sterowania jednocześnie posiadając w pełni analogowe pokrętła, dzięki temu możemy połączyć ciepło lampy razem z olbrzymią zaletą posiadania brzmień w pamięci z różnymi EQ, efektami i głośnościami.Andrea “Fagio” Fagiuoli
6. Daj się poprowadzić swojemu producentowi
Jako bezstronni słuchacze i mistrzowie nagrywania, producenci mogą być bezcenni. Ravenscry przekonało się o tym podczas nagrywania płyty The Attraction Of Opposites.
Od początku istnienia Ravenscry chcieliśmy robić wszystko tak profesjonalnie jak to tylko możliwe. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na pracę z tak świetnymi producentami – chcieliśmy wszystkiego co najlepsze.Andrea “Fagio” Fagiuoli
Szczęście dopisywało zespołowi. Udało im się zatrudnić legendarnego producenta metalowego Roberto Laghiego i maestro masteringu Dragana Tanaskovica.
Gdy słuchaliśmySounds Of A Playground Fading by In Flames, zakochaliśmy się w tym brzmieniu i zdecydowaliśmy że będzięmy współpracować z Roberto Laghim i Draganem Tanaskovicem, którzy to wyprodukowali i zmasterowali. Ich kultura pracy jest niesamowita i możliwość oglądania ich w akcji jest jak sen. Zawsze lubimy dawać pełną swobodę ludziom z którymi współpracujemy. Przyjęli ją i w naszej opini zrobili coś zapierającego dech w piersi.Andrea “Fagio” Fagiuoli
Być może nie uda Ci się zatrudnić takich nazwisk na samym początku. To oczywiste, jednak szukaj i próbuj bo nigdy nie wiesz kto siądzie za sterami podczas nagrywania Twojej następnej płyty.
7. Zaufaj swoim uszom!
Ostatnia porada dla wszystkich nagrywających. Wyjątkowo prosta, ale jak istotna. Jeżeli podoba Ci się (i Twojemu producentowi, jeżeli takiego posiadasz) brzmienie tego co nagrałeś, zachowaj to! Prawdopodobnie wszyscy inni będą również zachwyceni.
Naszą radą jest ufanie swoim uszom. Możesz stosować wiele reguł, jednak ostateczny wybór podczas nagrywania powinien być zawsze na ucho!Andrea “Fagio” Fagiuoli
Muzyka to bardzo subiektywna sprawa, każdy będzie miał jakąś opinię na temat Twoich nagrań. Ostatecznie jednak powinno się liczyć tylko to czy jesteś dumny z tego co osiągnąłeś. Ravenscry są dumni z ich nowego albumu, co zaowocowało szóstym miejscem na liście Amazon’s USA Alternative Melta Charts. Obejrzyj poniższe wideo zza kulis i sprawdź jak to wygląda naprawdę.
Porady Fagio są świetnym startem dla nagrywających gitarzystów (i to nie tylko 7 i 8 strunowców), jednak jeżeli to czytasz i posiadasz jakieś swoje porady lub doświadczenia to podziel się nimi pod artykułem. Być może uda nam się zbudować nową listę porad odnośnie nagrywania 7 i 8 strunowych gitar!
www.ravenscryband.com
Podziel się tym wpisem
Comments 1
Dzięki za rady. Niedługo zamierzam nagrać demo na mojej siódemce.