Kontroler MIDI

Gdzie nagrywać? W domu czy w studio?

Łukasz Wojciechowski Porady 1 Comment

Technologia doprowadziła nas, muzyków, do miejsca w którym możemy nagrywać nasze arcydzieła w domu, za niewielkie pieniądze. Nie potrzebujesz nic więcej poza gitarą, wzmacniaczem, mikrofonem, komputerem i kilkoma kablami aby nagrać dobrej jakości materiał, w zaciszu swojej sypialni. Co więcej, bakcyl nagrywania w domu połknęli nie tylko amatorzy. Wiele znanych zespołów nagrywało swoje klasyczne kawałki w domu. W tym tygodniu chcemy przyglądnąć się plusom i minusom nagrywania w domu, w odniesieniu do płacenia za profesjonalne nagrania w studio.

Foo Fighters, Bruce Springsteen, Bob Dylan, The Rolling Stones, Beck, Bon Iver… wszyscy Ci weterani nagrywali doskonałe albumy przynajmniej częściowo w domu. Dave Grohl i Foo Fighters przerobili graż Grola aby w 2011 nagrać płytę Wasting Light używając jedynie analogowych urządzeń. The Rolling Stones zamknęli się w przestronnej willi na południu Francji aby nagrać Exile on Main St.

Oczywiście, zdecydowana większość profesjonalnych artystów powierza nagrywanie nowych kawałków profesjonalnym studiom. Nie zapominajmy również że Grohl, Richards, Jagger i inni muzycy z tej półki nie narzekają na brak środków. Ich domowe zestawy są zapewne nowocześniejsze i obszerniejsze niż niejedno studio. W dodatku Grohl ściągnął niesamowitego producenta – Butcha Viga – aby wszystkiego doglądał.

Dla większości z nas sytuacja jest zupełnie inna. Nie koncertujemy na takim poziomie, nie mamy ogromnych ilości gotówki do wydania i nie możemy pozwolić sobie na wynajęcie całego studio na kilka miesięcy.

W takim razie kiedy już zdecydowaliśmy się na nagrywanie, lepiej jest wykupić czasu w profesjonalnym studio czy zrobić to samodzielnie i nagrać w domu?

Home recordingStudio nagraniowe to miejsce gdzie większość profesjonalnych kapel nagrywa swoją muzykę, ale czy są odpowiednie dla każdego? Przy takiej dostępności sprzętu do home recordingu, możesz śmiało spróbować nagrać kolejny kawałek w domowym zaciszu!

Zastanówmy się jakie są wady i zalety obu podejść.

Po pierwsze, studio mogą być niezwykłym miejscem, szczególnie jeżeli jesteś jeszcze młody i pełen zachwytu nad całym tym muzycznym interesem. Na łyżkę dziegciu przyjdzie jeszcze czas.

Wybierz dobre studio, a będzie ono pełne niepowtarzalnej atmosfery już po przekroczeniu progu. Poczujesz magię wytworzoną w nim w przeszłości, co natychmiast Cię zainspiruje, a nie ma nic lepszego niż dobra motywacja i inspiracja tuż przed naciśnięciem wielkiego czerwonego przycisku.

Większość obiektów posiada na stanie spory arsenał sprzętu muzycznego do wypróbowania. Możesz mieć w domu kilka gitar, parę wzmacniaczu i rozbudowaną podłogę, jednak każde porządne studio będzie wyposażone w kilka klasycznych instrumentów, wzmacniacze, efekty i mikrofony dopasowane do każdego gatunku muzyki. Pomyśl tylko o możliwościach! Możesz spędzić godziny tylko na poszukiwaniu tego nieuchwytnego brzmienia crunch, aż stanie się doskonałe.

Jeżeli wybierzesz studio to w komplecie dostaniesz profesjonalnego realizatora dźwięku i/lub producenta. Podzieli się swoim doświadczeniem przy wydobywaniu tego co najlepsze w Twoich nagraniach. Bardzo często ich małe korekcje powodują kolosalną różnicę w końcowym miksie. Jeden utalentowany człowiek w Twojej talii na pewno nie zaszkodzi w produkcji świetnego materiału.

Home recordingHiszpańska kapela Jah Chango (www.jahchango.com) w studio. Im więcej więsz o procesie produkcji – i szerokiej gamie związanych z nią urządzeń – tym więcej możesz zrobić samodzielnie.

Są też wady nagrywania w studio. Po pierwsze, są drogie. Szczególnie kiedy odnosisz je do domowej alternatywy, która jest praktycznie darmowa.

To może oznaczać, że zarezerwujesz jedynie dzień lub dwa, co spowoduje spore przyspieszenie całego procesu nagrywania. Będziesz czuł niepotrzebny stres, bębniarz i tak się spóźni a rano masz coś jeszcze do zrobienia do pracy. Jak w takich warunkach masz dać z siebie to co najlepsze? Cóż, zwyczajnie się nie da.

Niektórzy mają inny problem, w studiu dopada ich trema. Robią wszystko idealnie dopóki producent nie naciśnie przycisku nagrywania, potem zaczyna się katastrofa i kompletnie się rozsypują. Może zająć sporo czasu i kolejnych prób aby nagrać wszystko odpowiednio.

Nasza rada na ten problem jest jedna: korzystaj ze studia tylko jeżeli jesteś na nie naprawdę gotowy. Wryłeś nowy materiał do rąk i głowy, wiesz co chcesz osiągnąć i idziesz tam posiadając cały plan w głowie. Potem pozwalasz wykonać producentowi swoją pracę i *boom*! Gotowe!

Alternatywą dla studia jest nagrywanie w domu. Dzięki darmowym programom jak GarageBand, Reaper czy Audacity, urządzenia wielościeżkowe są dostępne dla nas wszystkich. A to dopiero początek, wraz z doświadczeniem, ambicjami oraz zasobami finansowymi możesz dorobić się naprawdę solidnego miejsca do nagrywania. Limitem jest jedynie Twoja wyobraźnia i konto w banku.

Podłoga gitarowaGitarzyści mogą odnieść studio do swojej podłogi gitarowej. Tyle pokręteł i przycisków, a każdy z nich w jakis sposób wpływa na dźwięk. Im więcej urządzeń tym większa swoboda, ale i trudniej ukręcić coś sensownego!

Jest wiele zalet nagrywania w domu. Jesteś panem sytuacji, to jedno. Kiedy, dlaczego i jak podchodzisz do procesu nagrywania to Twoja indywidualna sprawa.

Może to oznaczać, że będziesz nagrywał w nocy, kiedy wszyscy już śpią. Może idealną porą dla Ciebie jest sobotnie popołudnie kiedy rodzina jest na zakupach. Ty tu rządzisz. Możesz nagrywać kiedy pojawi się inspiracja, a odłożyć gitarę i obejrzeć film kiedy nagle Cię opuści.

Masz również całkowitą wolność artystyczną, połączoną z relaksującą, znajomą atmosferą która pozwala na Twojej muzie rozwinąć skrzydła. Nie masz również żadnych limitów czasowych – nie musisz nagrać tej solówki dzisiaj, zrób to jutro kiedy będziesz w lepszej formie, nic Cię to nie kosztuje. W studiu nie będziesz miał tego luksusu.

Nagrywanie w domu pozwala nagrywać partie każdego z członków zespołu zdalnie, przed złączeniem ich w jeden utwór. Znamy kilka całych albumów które powstały w ten sposób. Nagrywane, produkowane i wypuszczane przez zespoły, których członkowie w żadnym momencie nie byli razem w jednym pomieszczeniu! Wymaga to doskonałej organizacji, ale pozwala każdemu z członków zespołu pracować na swoim ulubionym sprzęcie i w swoim własnym tempie.

Istnieją też pewne przeszkody home recordingu. Najprawdopodobniej nie masz specjalnego, izolowanego pomieszczenia aby odpowiednio mikrofonować paczki, albo dedykowanej kabiny dla wokali, albo inżyniera dźwięku podpowiadającego Ci jak zastosować ten dziwny filtr w Pro Toolsach.

Nagrywanie w domu to świetny sposób na naukę, to na pewno, jednak będziesz ograniczony tym co potrafi Twój sprzęt. Studio raczej na pewno będzie miało więcej sprzętu od Ciebie, oferując szerszą paletę brzmieniowych możliwości – a w postprodukcji obsługa DAW to dosyć skomplikowana sprawa. Jeżeli nie możesz dojść do tego jak zrobić poprawny miks, zautomatyzować ścieżkę basową lub dodać pluginy do przesterowanej gitary to nikt Ci nie pomoże.

Miejsce do ćwiczeń na gitarzeWygląda na świetne miejsce do nagrywania, ale niewiele osób ogarnie te wszystkie urządzenia. Jeżeli czujesz się jak dziecko we mgle, to może najlepszą opcją jest wynajęcie studia wraz z producentem?

Efekt końcowy jaki osiągniesz w domu zazwyczaj jest nieco mniej profesjonalny niż to, co zaoferuje Ci studio. Może nie być tak klimatyczny i ekscytujący jak profesjonalnie nagrane i zmiksowane przez inżyniera dźwięku.

Jednak nie traćmy z oczu tego, po co to wszystko robimy. Nagrywanie  w domu ma być zabawą i przysparzać wiele radości. Przecież właśnie z tego powodu większość z nas tkwi w tym biznesie. Oczywiście nagrywanie w studiu może być również zabawne, jednak w większości przypadków najlepiej zostawić je profesjonalistom oraz na te specjalne okazje, kiedy uważasz że warto wydać trochę więcej grosza.

To co najczęscięj robią półprofesjonalne kapele to nagrywanie demo w domu, zbliżenie wszystkiego do ideału na ile się da, a następnie nagranie wszystkiego jeszcze raz w profesjonalnym studiu. Wydaje nam się że jest to doskonała metoda. Wszystkie utwory będą już dopracowane, solówki i inne elementy wyćwiczone, a nagrania przebiegną szybko i sprawnie pod kontrolą profesjonalnego producenta.

Oczywiście nie jest to jedyny i najlepszy sposób. Chcesz podzielić się jak Ty nagrywasz swój materiał? Napisz w komentarzach poniżej.

Comments 1

  1. Pingback: Jak urządzić swoje pierwsze domowe studio? - Hughes&Kettner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *