Jak urządzić swoje pierwsze domowe studio?

Łukasz Wojciechowski Porady Leave a Comment

Nagrywanie swojej własnej muzyki jest już czymś naturalnym dla dzisiejszych gitarzystów. Nie potrzebujesz ogromnej ilości sprzętu aby brzmieć dobrze, wszystko stało się łatwe w konfiguracji i dostępne finansowo. Jeżeli szukasz kilku porad na temat pierwszych kroków do nagrywania swojej własnej twórczości w zaciszu domowym, dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci wszystko co powinieneś wiedzieć, z wyjątkiem tego jak napisać dobrą piosenkę!

Napisaliśmy już wcześniej, że nagrywanie w domu jest dobrą, nowoczesną opcją dla aktywnych muzyków (możesz przeczytać ten artykuł tutaj). Koniec końców dlaczego zostawiać pieniądze w studiu, kiedy możesz do wszystkiego dojść samodzielnie?

Nagrywanie w domu oznacza brak presji czasu, zupełną swobodę artystyczną oraz mniejsze wydatki. Są też wady, to oczywiste – brak profesjonalnych producentów oraz szerokiego dostępu do świetnego sprzętu to tylko dwie z nich – jednak rzeczywistość dzisiejszych czasów jest taka, że większość z nas woli pracować w domowych pieleszach.

Co w takim razie potrzebujesz aby z powodzeniem nagrywać w domu?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nie za wiele. Oczywiście im dalej w las tym koszty wzrosną, będziesz potrzebował coraz lepszego sprzętu i bardziej profesjonalnego oprogramowania. Jednak dla większości z nas ten bardzo przystępny cenowo początek będzie wystarczający na bardzo długo.

Domowe studio gitaroweNagrywanie muzyki w domu może być świetną rozrywką. Musimy Cię jednak ostrzec: to uzależnia! Jest tak dużo świetnych muzycznych elementów do połączenia i tak dużo opcji aby wszystko zabrzmiało po Twojemu…

Na szczęście dla Ciebie, prawdopodobnie posiadasz już większość rzeczy które potrzebujesz, a nawet o tym nie wiesz! Po pierwsze – gitara. OK, jesteśmy gitarzystami, wszyscy mamy gitary lub chociaż ułatwiony dostęp do nich. Odhaczone!

Po drugie – komputer. Jeżeli to czytasz to możemy ten punkt również odhaczyć. Oczywiście im bardziej nowoczesny tym lepiej, jednak i stare kombajny będą ok – upewnij się tylko czy Twój sprzęt spełnia wszystkie wymogi techniczne przed zakupem jakiegokolwiek oprogramowania.

Po trzecie – DAW (Digital Audio Workstation). Jest to program, który będziesz wykorzystywał do nagrywania swojej muzyki. Rozstrzał jest spory i zaczyna się od darmowych pozycji takich jak GarageBand od Apple aż do profesjonalnych stacji takich jak Pro Tools (możesz zobaczyć kilka ciekawych wskazówek odnośnie nagrywania na naszym wpisie z lekcją Julii Kosterovej).

Posiadając gitarę, komputer oraz DAW jesteś już prawie gotowy. To czego Ci brakuje to połączenie pomiędzy komputerem a gitarą, do tego będziesz potrzebował interfejsu audio. Mówiąc prosto, jest to urządzenie konwertujące sygnał analogowy z Twojej gitary do formatu cyfrowego, tak aby DAW i komputer mogły go przetwarzać. Aha, zakładamy że posiadasz wszystkie kabelki niezbędne do podłączenia poszczególnych elementów.

Wybór interfejsów audio jest całkiem spory, także postaraj się pogrzebać w internecie i dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb i budżetu. Przykładowo jeżeli zamierzasz używać urządzeń MIDI podczas nagrywania, upewnij się że kupisz interfejs obsługujący ten standard.

Domowe studio gitaroweOk, zestaw ze zdjęcia jest nieco bardziej skomplikowany, ale wszystko czego potrzebujesz aby zacząć nagrywać to tych kilka rzeczy jakie wymieniliśmy w tym wpisie! Jeżeli jeszcze nie nagrywasz to pytanie brzmi… dlaczego?

Kolejne pytanie jakie przed Tobą stoi to w jaki sposób będziesz nagrywał gitarę? W większości wypadków sprowadza się to do odpowiedzi na pytanie jakiego rodzaju wzmacniacz posiadasz. Jeżeli posiadasz duży, lampowy piec to problemem może być jego głośność. Aby uzyskać piękne brzmienie o wysokiej saturacji lamp, będziesz musiał go rozkręcić sporo za pozycję godziny 9, a to może nie spodobać się Twoim sąsiadom. Na szczęście jest sporo rozwiązań tego problemu.

Pierwszym z nich jest nowy wzmacniacz cyfrowy. Jest sporo modeli wartych uwagi i część z nich brzmi naprawdę świetnie. Istnieje też sporo pluginów, które będą dobrze symulować gitarowe brzmienie bez potrzeby rozgrzewania żadnej lampy! Nawet darmowe programy typu GarageBand oferują spory wybór gitarowych efektów i modeli wzmacniaczy do wyboru.

Dla wymagających lampowego brzmienia (a jest nas naprawdę wielu, mamy okazję się przekonać rozmawiając z Wami) jest kilka innych rozwiązań. Najłatwiejszym sposobem jest zakup mniejszego wzmacniacza (lub większego z redukcją mocy). Małe wzmacniacze mogą naprawdę świetnie brzmieć (dlaczego? przeczytaj tutaj) i to nie tylko w zastosowaniach do nagrywania. Są one niezwykle przydatne w domu, ponieważ możesz je rozkręcić do punktu gdzie stają się niezwykle melodyjne, bez ryzyka wizyty policji.

No dobra, ale jak podłączyć wzmacniacz lampowy do Twojego domowego studia?

Są dwie metody: możesz użyć mikrofonu aby nagrać dźwięk bezpośrednio z kolumny lub (w przypadku niektórych wzmacniaczy) z użyciem dedykowanego wyjścia DI. Niektóre ze wzmacniaczy oferują jako standard nawet ciche wyjście do nagrywania (np. seria TubeMeister i GrandMeister 36), pozwalające na granie w ogóle bez użycia kolumny.

Domowe studio gitaroweSą dwie najlepsze metody aby nagrać wzmacniacz lampowy: możesz użyć mikrofonu lub DI-box’a takiego jak Hughes & Kettner Red Box. Rezultaty mogą być bardzo różne, także wypróbuj obie metody zanim zdecydujesz…

Wybór jednej z metod należy do Ciebie. Kupienie mikrofonu jest świetną i sprawdzoną metodą. Dodatkowo będziesz miał narzędzie do nagrywania innych instrumentów, a nawet wokali. Jednak mikrofonowanie kolumny i wydobycie z niej dobrego brzmienia to sztuka sama w sobie.

Użycie wbudowanego DI-Box‚a jest niezwykle proste, jednak wielu twierdzi że brzmienie jest bardziej suche i nie ma tej duszy mikrofonowanej paczki. Można to oczywiście poprawić w post-produkcji, ale wybór wygodniejszej metody należy do Ciebie.

Wszystkie główne problemu sprzętowe są już rozwiązane, a ostatnim elementem aby zakończyć temat są odpowiednie słuchawki. Potrzebujesz ich w trakcie nagrywania jak i do późniejszego odsłuchu, monitory studyjne do post-produkcji, trochę kabli oraz statywy na mikrofon, gitarę oraz dodatkowe efekty, na które masz ochotę.

To właśnie jest piękne w nagrywaniu w domu. Zdobądź podstawowe sprzęty i jesteś gotowy do pracy. Nagrywanie swojego materiału uzależnia, z każdym kolejnym nagraniem będziesz robił to lepiej, Twoje nagrania będą lepszej jakości a piosnki coraz ciekawsze. Twoja muzyka nie będzie miała już żadnych barier!

Mamy nadzieję, że ten prosty poradnik zainspiruje Cię do nagrywania w domu. Jeżeli chcesz się pochwalić jakimiś swoimi nagraniami to zrób to w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *